Nebulizacja - czym jest i kiedy ją stosować?
Nebulizacja to zabieg medyczny, która polega na podaniu pacjentowi leczniczego preparatu w formie mgiełki lub aerozolu. Do tego celu wykorzystuje się specjalne urządzenia, jakimi są nebulizatory. Bardzo często zabieg ten utożsamiany jest z inhalacją. Jest to błędne powiązanie, gdyż inhalacja jest znacznie szerszym pojęciem. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy Wam, czym różnią się te dwie metody, a także powiemy kiedy i u kogo można stosować zabieg nebulizacji. Serdecznie zapraszamy!
Czym nebulizacja różni się od inhalacji?
Główną różnicą występującą pomiędzy zabiegiem nebulizacji, a inhalacją jest to, że pierwsza metoda nie wymaga koordynacji wdechowo-wydechowej. Z tego względu może być ona stosowana nawet u małych dzieci. Można powiedzieć, że nebulizacja to bardziej specjalistyczny rodzaj inhalacji. Do inhalacji wystarczy nam miska z wrzącą wodą i leczniczymi dodatkami, natomiast aby zastosować drugą opisywaną przez nas metodę potrzebne jest specjalne urządzenie.
U kogo można stosować nebulizację?
Metoda, jaką jest nebulizacja jest bezpieczna i nie wywołuje skutków ubocznych, dlatego można stosować ją zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Z zabiegu tego można korzystać nie tylko jako uzupełnienie antybiotykoterapii, ale także w celach profilaktycznych. Doskonale bowiem nawilża ona śluzówkę, zmniejsza ryzyko zachorowań, a także skutecznie odblokowuje zatkany nos. Bardzo często stanowi rozwiązanie przewlekłych dolegliwości z katarem, zapaleniem zatok czy infekcjami gardła.